Ufamy znajomym i... Internetowi!

graph-700

 

Wykres „ Zaufanie klientów według Nielsena” potwierdza to co każdy przedsiębiorca doskonale wie: najlepszy klient to ten z polecenia. Żyjemy w dobie internetu i smartfonów i coraz częściej o tym co nowego u naszych przyjaciół dowiadujemy się z portali społecznościowych. Szczególną popularnością na całym świecie cieszy się Facebook, który rozrasta się w użytkowników w ekspresowym tempie. Już teraz wiadomo, że gdyby z użytkowników tego portalu stworzyć państwo, to byłoby to trzecie państwo na świecie pod względem liczby ludności, zaraz za Chinami i Indiami. Siła Facebooka , z uwagi właśnie na tak szaloną popularność, jest dzisiaj ogromna. Facebookowicze spędzają swój czas na serwisie bardzo aktywnie. Przeglądają posty nie tylko od znajomych ale także od firm, które śledzą. Czytają, lajkują i polecają dalej swoim znajomym. To właśnie w fakcie polecania, firmy dostrzegły potencjał Facebooka i zakładają swoje Fun Page promujące produkty i marki. Korzyści z założenie firmowego konta na Facebooku jest wiele. Przede wszystkim Fan Page to okazja dla wszystkich przedsiębiorstw, które chcą zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów. Dołączenie do portalowej społeczności daje nam również szansę na dokładniejsze zapoznanie się potrzebami oraz upodobaniami użytkowników. Kolejnym plusem posiadania konta na FB jest możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi odbiorcami, poznawanie opinii o naszych produktach i usługach. Fan Page wzmacnia także wizerunek i więź pomiędzy firmą a klientem. Wg danych z Webhosting.pl: „aż 90% pracowników działu marketingu uważa, że wykorzystanie mediów społecznościowych było istotne dla ich przedsiębiorstw. 67% osób samo zatrudnionych i 66% małych firm z dwoma albo większą liczbą pracowników zdecydowanie zgodziło się z tezą o korzyściach z użycia social mediów”.Na drugiej pozycji pod względem zaufania klientów są opinie o produktach i firmach zamieszczane w internecie. Pisałam o tym w poprzednim artykule dotyczącym sklepów internetowych. Siła opinii w internecie jest przeogromna i determinują poglądy na dany temat (te pozytywne i negatywne) u tych, którzy je czytają. Przecież łatwiej jest zdecydować się zakupić produkt, który ktoś wypróbował i opisał jego dobre i złe strony. Natomiast praktykę wystawianie opinii kontrahentom znakomicie wykorzystują serwisy aukcyjne, takie jak Allegro i eBay.


Dużym zaufaniem cieszą się także własne strony internetowe tych firm, które zadbały o swój wizerunek w sieci. Potencjalny klient trafiając na stronę internetową ocenia ją pod względem wiarygodności oraz profesjonalizmu. Jeśli znajdzie na odwiedzonej stronie produkty oraz informacje, których szuka jest zadowolony i skłonny do zakupu. A jeśli nie jest jeszcze gotowy na zakup, a chciałby znać na bieżąco nowości i oferty promocyjne to zapisze się do naszej bazy adresowej aby otrzymywać regularnie newsletter.


Podsumowując, najbardziej ufamy opinii, którą ktoś wypowiedział na temat danego produktu czy firmy. I to niezależnie, czy opiniują to znajomi widywani codziennie czy też Ci, z którymi utrzymujemy kontakt za pomocą mediów społecznościowych. Wierzymy też tym, których w ogóle nie znamy ale wypowiadają się jako eksperci lub użytkownicy na forach internetowych. Ufamy informacjom w sieci, zatem dbajmy o pozytywny wizerunek naszej firmy zarówno na stronie internetowej, jak i na Facebooku.